utorok 18. novembra 2014

Timravina studnička - školské kolo

Máme za sebou školské kolo súťaže Timravina studnička. Aj keď boli výborní viacerí z našej triedy, na šk. kolo mohli ísť len traja. A boli sme úspešní:

Hanka Krišková - 2. miesto
Emka Švigárová - 3. miesto 
Kubko Pira - 3. miesto

Srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalšie recitačné súťaže. 

Barborkin úspech

Školské kolo  v hláskovaní v anglickom jazyku - 3. miesto pre Barborku Kalaninovú.  

Baška, blahoželáme!



Píšu o nás....

Humenné online:

http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/spolocnost/oktobrove-tyzdne-etwinning/


a školská stránka:

http://zshu.sk/index.php/nase-aktivity/e-twinning/item/287-oktobrove-tyzdne-etwinning
http://zshu.sk/index.php/nase-aktivity/e-twinning/item/286-europsky-certifikat-kvality

pondelok 10. novembra 2014

Európsky certifikát kvality za náš projekt

Za náš projekt Putovanie s Ferdom Mravcom sme získali Európsky certifikát kvality!
Udelenie európskeho certifikátu kvality je ďalším znakom úspešnosti nášho projektu. Znamená to, že naša práca na projekte bola ocenená na najvyššej európskej úrovni.

Októbrové týždne etwinning



Tak ako každý rok sme pri príležitosti októbrových týždňov etwinning  pripravili niekoľko aktivít na našej škole. Tento rok to boli aktivity zrealizované v spolupráci so ZŠ Š. Šmálika v Tvrdošíne.  Aktivitám predchádzala príprava a súťaž v hláskovaní anglických slov. Súťaž pripravila v našej škole p. uč. Jana Antalová. V rámci aktivít sme uskutočnili zoznamovací Skype rozhovor, v ktorom sa zoznámili žiaci z našej školy so žiakmi z Tvrdošína. Z našej školy to boli žiaci 1.A, 2.A a 4.A s p. učiteľkami Závodskou, Čepovou a Antalovou. Z Tvrdošína žiaci 4.A a 5.A triedy s pani učiteľkami Šoltésovou a Marasovou. V pondelok, pri úvodnom rozhovore sme si losovali štyri z ôsmych tém. Na témach sme sa vopred dohodli – boli to témy týkajúce sa Slovenska. My sme vylosovali tieto témy: Bratislavský hrad, Salaš a ovečky, Spišský hrad a Vysoké Tatry. Deti z Tvrdošína zas tieto: Demänovskú ľadovú jaskyňu, Folklór, Oravský hrad a rieku Dunaj. Žiaci sa dohodli, že budú kresliť obrázky, zisťovať a zapisovať si informácie a niektoré vety odprezentujú v angličtine. No a okrem toho si dali ešte jednu úlohu – vyhláskovať spolu všetky názvy štátov EÚ v angličtine.
1. video - zoznámenie a zadanie úloh:

Prezentácia práca hláskovanie sa uskutočnilo pri druhom rozhovore cez Skype.  Počas týždňa deti kreslili, vyhľadávali informácie – či už na internete, alebo v knihách a pripravovali zaujímavosti aj v anglickom jazyku. S deťmi z Tvrdošína sme sa spojili v piatok a striedali pri prezentácii tém. Deti sa preukázali krásnymi kresbami a množstvom informácií o našich slovenských skvostoch. Kamarátov v Tvrdošíne zaujali kresbičky našich najmenších prváčikov, ale aj šikovnosť druhákov a štvrtákov. Nám sa tiež páčili ich práce a už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné aktivity. Na záver sme pripravili z prác nástenku a všetky deti, ktoré sa zúčastnili aktivít boli odmenené ( aj niektorí žiaci z 2.D, ktorí na hodine informatickej výchovy kreslili obrázky Slovenska – vo fotogalérii). Žiaci boli odmenení nielen získaním nových priateľov a vedomostí, ale aj darčekmi, ktoré venovala NSS v Žiline.  
2. video - prezentácia úloh:

Fotogaléria:





 

 

 








 



 

          

 

















nedeľa 2. novembra 2014

Arturov úspech

Náš spolužiak Artur Samuel Budaj sa zúčastnil súťaže Usmiata tekvica. Vytvoril prekrásnu tekvičku, ktorá bola aj maľovaná a aj vyrezávaná. Jeho práca bola odmenená a spomedzi stovky tekvíc porota vybrala práve tú jeho. Cenu mu predala pani primátorka.

 



 

pondelok 27. októbra 2014

Súťaž - hlasovanie bude spustené 5.11.

Ockovia, mamky, ujovia, tety, staré mamy a starí otcovia....môžete hlasovať za naše kresby! Zatiaľ si ich môžete prezerať, hlasovanie bude spustené 5.11. Hlasovať môžete každých 5 minút... :-)
Ďakujeme!

http://fotosutaz.hnonline.sk/sutaz/deti-kreslia-kisku/2014



piatok 17. októbra 2014

„S ovocím a zeleninkou nakupujeme, počítame a maľujeme“

V rámci súťaže Hovorme o jedle 2014, do ktorej sa zapájajú všetky triedy našej školy, sme utorok venovali ovociu a zeleninke. Toto bola denné téma pre 2. ročník.
Venovali sme jej celé dopoludnie. Cieľom bolo oboznámiť sa s cenami ovocia a zeleniny, pochopiť a vážiť si hodnotu ľudskej práce a peňazí, učiť sa narábať a hospodáriť s financiami a utrácať ich rozumným spôsobom, oboznámiť sa s pojmami príjmy a výdavky, oboznámiť sa s umiestnením ovocia a zeleniny v potravinovej pyramíde, diskutovať o zložení a účinkoch ovocia a zeleniny v našom jedálničku a namaľovať svoje obľúbené ovocie, alebo zeleninu

 Postup:


1. Najskôr sa žiaci rozdelili do štyroch skupín, zobrali si tablety a zápisníky a vybrali sme sa do obchodu. 
2. V obchode si zapisovali stručné poznámky – ceny ovocia a zeleniny. Niektorí si ceny zaznamenávali fotením s tabletami. Poznámky a fotografie žiakom poslúžili na spracovanie údajov – cien ovocia a zeleniny na hodine matematiky.
3. Obľúbené ovocie, alebo zeleninu si žiaci mali možnosť zakúpiť – ako zdravú desiatu. Každý si sám vopred vypočítal, či mu postačí suma, ktorú má v peňaženke na zaplatenie. Zároveň si žiaci vypočítali pred zaplatením svoj výdavok.
4. Po návrate žiaci konzumovali ovocie a zeleninu, ktorú si zakúpili. Na hodine prírodovedy sme sa venovali téme ovocia a zeleniny a ich umiestnením v potravinovej pyramíde. Zároveň sme diskutovali o zložení a účinkoch ovocia a zeleniny v našom jedálničku.
5. Na hodine matematiky sme si z fotografií a zápisníkov vypísali ceny ovocia a zeleniny a pokúsili sme sa vypočítať cenu všetkých druhov ovocia a zeleniny, ktoré nám chutia...
6. Po týchto aktivitách žiaci na hodine výtvarnej výchovy svoje obľúbené ovocie, alebo zeleninu
Maľovali na kartónový papier temperovými farbami.

Pozrite si vdeoprezentáciu:


štvrtok 16. októbra 2014

Mesiac úcty k starším

      Kedysi ktosi povedal, že staroba je ako jeseň života. Možno práve preto si v tomto jesennom období každoročne pripomíname Mesiac úcty k starším.
     Vrásky, strieborný vlas, mozoľnaté dlane a bohaté životné skúsenosti, pestrá paleta veselých i smutnejších udalostí v živote človeka. To je čas zaslúženého odpočinku po statočne vykonanej práci. To je staroba. Staroba nie je choroba. Nie je to koniec životnej aktivity. Je to jedna z etáp ľudského života, ktorá čaká na každého z nás. Je obdivuhodné, že naše babičky a deduškovia študujú, chodia na výlety, do kina, do divadla, majú čas zájsť s nami do lesa na huby, na liečivé bylinky, nedeľné prechádzky...
      Žijú medzi nami. Stretávame ich na ulici, v autobusoch, v obchodoch. Neprechádzajme okolo nich bez pozdravu, bez povšimnutia. Obklopme ich pozornosťou, zaujímajme sa o ich skúsenosti. Obdarujme starých ľudí láskou, úctou, slušnosťou, uvoľnením miesta, pomocou v ťažkostiach. Niekedy stačí aj milé slovo a úsmev.